W dzisiejszych czasach coraz większa popularność zyskują pompy ciepła. Znaczący wpływ na to ma niewątpliwie ich energooszczędna praca. Tego rodzaju system grzewczy jest także bardzo wydajny i komfortowy w użytkowaniu. Pompy ciepła znakomicie współpracują z instalacją fotowoltaiczną, dzięki czemu koszty zużycia energii są jeszcze niższe. Sam koszt montażu pompy ciepła w dużej mierze zależy od rodzaju pompy oraz jej mocy. W zależności od wielkości budynku dobierana jest optymalna pompa ciepła, która w prawidłowy sposób jest w stanie pracować przez wiele lat.
Pompy ciepła Bydgoszcz
Pompy ciepła działają dzięki wytwarzaniu obiegu ciepła pomiędzy obszarami, w których panują różne temperatury. Pobierają one ciepło z powietrza lub gruntu i przenoszą je do domowej instalacji grzewczej – na przykład grzejników lub systemu ogrzewania podłogowego. Ze względu na oferowaną dużą wydajność coraz szybciej rośnie ich popularność, a wiele ludzi już dziś właśnie, taki sposób ogrzewania obiektów uważa za najlepszy spośród dostępnych na rynku. Pompa ciepła w połączeniu z fotowoltaiką jest coraz częściej spotykanym rozwiązaniem, gdyż takie połączenie jest bardzo ekologiczne i ma znaczący wpływ na bardzo niskie koszty zużycia energii.
Pompy ciepła Bydgoszcz ceny
Cena pompy ciepła w głównej mierze zależy od dolnego źródła. Najdroższe pompy ciepła to te, w których źródłem energii jest grunt, czyli gruntowe pompy ciepła. Ich cena zależy m.in. od typu kolektora – może być on poziomy lub pionowy. Wykonanie kolektora to koszt około 15 tys. zł, do tego należy doliczyć cenę samego urządzenia. Pompy gruntowe są bardzo tanie w eksploatacji, jednak koszty inwestycyjne są dość wysokie. Inną opcją są wodne pompy ciepła.
W przypadku wodnej pompy ciepła, ciepło przenoszone do domu jest z dolnego źródła, jakie stanowi woda z istniejącego w pobliżu budynku zbiornika wodnego, lub specjalnie wykonanych studni głębinowych. System taki może z powodzeniem działać cały rok, niestety, wykonanie takiej instalacji jest bardzo skomplikowane i kosztowne. Wodna pompa ciepła musi być wyposażona w dodatkowe układy kontrolne oraz filtry, które potrzebują okresowej wymiany.
Tańszą opcją od pompy gruntowej lub wodnej są powietrzne pompy ciepła, które wykorzystują powietrze atmosferyczne, jako źródło energii cieplnej. Zaletą wyboru tego typu urządzenia jest brak konieczności wykonywania dolnego źródła ciepła w postaci kolektora gruntowego czy sondy pionowej, a także przekopów do cieków wodnych czy wykonywania studni głębinowych, dzięki czemu zaoszczędzić można około 15 tys. zł. Urządzenia te są bardzo wydajne w strefach cieplnych występujących w Polsce i z tego powodu, powietrzne pompy ciepła z roku na rok zyskują na popularności.
Montaż pompy ciepła Bydgoszcz
Właściwy montaż pompy ciepła jest konieczny, aby urządzenie mogło pracować wydajnie i bezawaryjnie przez wiele lat. Dlatego też powinna go wykonać specjalistyczna firma, która ma wieloletnie doświadczenie w branży. Montaż wykonany przez taką firmę gwarantuje prawidłową pracę całego systemu ogrzewania przez wiele lat. Przykładem takiej firmy jest przedsiębiorstwo Proterm z Bydgoszczy. Najważniejsze w montażu pompy ciepła jest odpowiedni dobór jej mocy grzewczej w stosunku do zapotrzebowania na energię cieplną danego budynku. Moc urządzenia ma kluczowe znaczenie dla prawidłowej pracy, gdyż dobór zbyt małej mocy spowoduje nieprawidłową prace całego systemu, natomiast dobranie pompy ciepła ze zbyt wysoką mocą generowało będzie niepotrzebnie wysokie koszty zużycia energii.
Instalacja pompy ciepła Bydgoszcz
Wybierając miejsce montażu jednostki zewnętrznej pompy ciepła, powinniśmy kierować się następującymi wytycznymi:
- odległość pompy ciepła od ściany domu nie powinna być mniejsza niż 30 cm. Zapewniamy w ten sposób swobodny przepływ powietrza przez pompę ciepła,
- w przypadku powietrznych pomp ciepła typu SPLIT jak najbliżej jednostki wewnętrznej. Każdy model pompy ciepła posiada wewnątrz określoną ilość czynnika chłodniczego, który z reguły wystarczy na około 4-6 metrów.
- może być zamontowana na cokole betonowym lub systemowej konstrukcji. Ważne żeby wysokość od poziomu gruntu do pompy ciepła nie była mniejsza niż 40 cm. Zabezpieczamy się w ten sposób przed gwałtownymi opadami śniegu, które mogą zablokować wentylatory pompy ciepła. Jest też możliwość powieszenia jednostki na ścianie.
- nie powinno się montować pompy ciepła nad chodnikiem ze względu na spływający deszcz. Najprostszym sposobem na łatwe odprowadzenie jego dużej ilości jest posadowienie pompy ciepła bezpośrednio na gruncie. Unikniemy w ten sposób mokrej powierzchni w okresie wiosna-jesień i oblodzenia zimową porą.
Natomiast przy wyborze miejsca montażu jednostki wewnętrznej pompy ciepła należy wziąć pod uwagę swobodę dostępu do niej. Związane jest to z pracami serwisowymi jak również łatwym dostępem do sterownika pompy ciepła. Należy również doprowadzić zasilanie odpowiednim kablem elektrycznym.